jonathan-lu-daniel-zhang-alibaba

Alibaba’ya yeni ceo

jonathan-lu-daniel-zhang-alibaba

Çin’in en büyük online perakendecisi Alibaba, dün yaptığı açıklama ile yeni CEO’sunu duyurdu. Daniel Zhang, görevine bu Pazar günü başlıyor.

Alibaba’nın yeni CEO’su Daniel Zhang, 2013’ten bu yana operasyon şefi olarak görev yapıyordu. Zhang, Alibaba’nın kurucu ortaklarından ve şirketin üçüncü CEO’su. Eski CEO Jonathan Lu ise yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görevine devam edecek.

Alibaba, Perşembe günü dördüncü çeyrek mali raporunu da açıkladı.. 31 Mart’ta biten dördüncü çeyrek sonuçlarına göre şirketin cirosu %45 artarak 2,81 milyar dolara yükseldi. Analizler, cironun 2,77 milyar dolar seviyesinde olacağını öngörüyordu. Alibaba’nın açıklanan geliri ise 463 milyon dolar. Bu miktar, geçen yıla göre %49 daha az ancak bu durum büyük oranda halka açılma sırasında şirketin ekibine hisse dağıtmasından kaynaklanıyor.

Alibaba’nın 2,81 milyar dolarlık cirosunun 846 milyar doları mobil cihazlardan geldi.

Sonuçlar açıklandıktan hemen sonra Alibaba hisseleri %7 değer artışı kaydederken Alibaba yatırımı sebebiyle Yahoo hisseleri de %6 değer kazandı.

Alibaba’nın Ocak ayında açıkladığı üçüncü çeyrek mali raporu, (özellikle halka açılması sonucu 25 milyar dolar değerlemeye ulaştıktan sonra) hayal kırıklığı yaratan sonuçlara sebep olmuştu. Alibaba hisseleri bu yıl içinde %23 değer kaybetmişti.