mike görsel son

Amazon’un mini marketleri oyunu nasıl etkileyecek

mike görsel son

Online alışveriş devi Amazon’un mini market zinciri oluşturacağını duyurması, medyada önce heyecana neden olsa da etkisini kısa zamanda yitirdi. Fakat değişen alışveriş alışkanlıkları gerçeğiyle mücadele eden tüketim ürünleri dünyası, söz konusu haberle hala yakından ilgileniyor: Acaba Amazon’un bu hamlesinin etkileri neler olabilir?

Daha fazla mağaza, kimse için iyi haber değil
Öncelikli soru şu olmalı: Dünyanın daha fazla mini markete ihtiyacı var mı? Ya da dünyanın daha fazla mağazaya ihtiyacı var mı? Tüketiciler online alışverişe yönelirken ve mağaza zincirleri bu durum karşısında “nasıl daha ekonomik oluruz” diye kafa yorarken, mağaza sayısındaki artışın hayatı daha zora sokacağı aşikâr. Alışverişçiler zorunlu olarak daha fazla alacaklar diye bir şey yok, o halde artan mağaza sayısı karşısında alışveriş seyrelecek olabilir. Ayrıca Amazon’un bu mini marketleri üreticileri de zora sokacaktır: Yeni bir perakende kanalına yatırım yapmak marka yatırımlarını sınırlamak anlamına gelir.

Çıldırdılar mı?
Bu girişimle ilgili ilginç bir başka nokta da şu: Amazon gibi online alışveriş oyuncuları için mağazalarının olmaması büyük bir avantajdı. Fiziki mağazalar, yarıştaki en önemli avantajları olan mağazalarının, online karşısında başlarına dert olmaya başladığını keşfetmişlerdi. Evet, mağaza zincirlerinin nakit paraya ihtiyaçları var ve bu konuda bir yoksunluğa dayanmak oldukça güç. Amazon, daha küçük bir adım olan mini mağazalara odaklanarak bu önemli tehlikeyi katlanılır kılmayı hedeflemiş olabilir. Ve eminim büyürken de fiziki mağazaları dikkatli kullanacaktır. Fakat ne olursa olsun fiziki mağazalar karşısında fark yaratan avantajını yine de azalacaktır.

Adil olmayan avantaj
Belki de Amazon, fiziki mağazalarla yarışında sahip olduğu avantajla, risk almaya hazırlanıyor. Özel sermaye tarafından kurulmuş bir şirket olan Amazon, diğer fizikideki rakipleri gibi kısa dönem kar baskısı altında değil. Ve belki de Armageddon’un yarattığı fırtınaya bu şekilde karşı koyabileceğini hesaplıyordur.

Diğer mini marketlerle yarışmıyor
İronik olan şu ki Amazon mini market dünyasına girmeye hazırlanırken kendilerini en çok tehdit altında hisseden grup, onunla yarış halinde olması beklenen mini marketler değil. Bu alandaki 7-Eleven gibi mağazalar hala, Amazon’un satamadığı sigaradan büyük kar ediyorlar. Öte yandan dünya çapında mini mağazalar, kuruluş amacı olan market hizmetinden çok araç kullananlar için verdiği fast food hizmetiyle öne çıkıyor. Amazon’un mini marketleri hem yeme-içme hizmeti verecek hem de online market alışverişi için kolay bir “ürün alma noktası” olacak. Şu hâlde mini marketlerden çok daha fazla endişelenmesi gereken grup, süpermarketler ve hipermarketler gibi görünüyor.

Tamamıyla online bir market oldukça pahalı
Son olarak işin bazı pozitif yanlarına bakalım. Fiziki mağazacılığa taşınmak ve tüketicileri de market alışverişi konusunda cesaretlendirmek büyük bir adım. Bu adım, tamamıyla online bir süpermarket modeli yaratmanın gerçekten zor bir iş olduğunu fark etmeyle gelmiş bir adım olabilir. O halde bu işi Amazon yapamazsa kim yapabilir ki?..

Tüketici ürünleri endüstrisi, oyun oynamak için dinamik ama bir o kadar da tehlikeli bir mecra olmayı sürdürecek. Tüketiciler alışveriş alışkanlıklarını değiştiriyorlar ve sahada çok daha fazla oyuncu olması işleri kolaylaştırmayacak, aksine zorlaştıracaktır. Peki o halde üreticiler ne yapmalı?

Tüketicileri anlamaya yatırım yapmalı. Çünkü onların eskiye göre alacakları ürün ve gidecekleri mecra konusunda alternatifleri çok daha fazla. Hangi tüketiciyi hedeflediğinizi bilmek ya da onları nasıl etkileyeceğinizi bilmek artık yeterli değil. Anlamlı bir strateji oluşturmalısınız. Alışverişçilere sadece bugün ürünlerinizi satabilmekten ziyade onları gelecekte nasıl etkileyeceğinizi de öngörmelisiniz.

Markanıza yatırım yapma konusunda geliştirdiğiniz stratejilerinizi yeniden gözden geçirin. Sadece halihazırdaki duruma ayak uydurmanız yetmez. Bakalım söz konusu stratejiler büyümeye de uyum gösterecek nitelikte mi? Öte yandan marka harcamaları, talepleri artıracak gibi görünüyor. O halde her kuruşun hesabını yapma vakti, öyle değil mi?

Amazon’un son hamlesi, tüketici ürünleri endüstrisini sallayan hareketlerden sadece biri. Farklı kanallar ve mağaza zincirleri için üzerinde çok çalışılmış “tüketici odaklı gelecek stratejiniz” yoksa yaratmak için vakit çoktan gelmiş demektir. Daha da geç olmadan hareket edin!

Mike Anthony Co-founder,
Engage Consultants