shutterstock_190387985

Google, arama sonuçlarından yemek siparişi alıyor.

shutterstock_190387985

Google’ın yeni fonksiyonu ile doğrudan arama sonuçları içinden yemek siparişi verilebiliyor. Google, bu sayede kullanıcıların yemek ve ödeme tercihleri hakkında geniş bir veri tabanına sahip olacak.

Sistem, yemek değil yemek servisi yapan sitelerin araması yapıldığında aktive oluyor. Seamless, Grubhub, Eat24, Delivery.com, BeyondMenu ve MyPizza.com sitelerini arayan kullanıcılar, bir ‘Sipariş ver’ butonu ile karşılaşıyor. İşlemlerin devamı, siteler üzerinden tamamlanıyor. Yani uygulama tek butona dokunarak tamamlanmıyor.

Yemek siparişi pazarı, Amerika’da geçen yıl toplam 600 milyon dolarlık yatırıma sahne oldu. Bu miktar, 2012’de sadece 25 milyondu. Bu büyüme bile, pazarın ne ölçüde ilgi çekici olduğunu anlatmaya yetiyor.

Google, bu işlemler sayesinde hızla büyümekte olan bir endüstrinin data damarlarına da dahil oluyor. Yemek siparişi hamlesi, Google’ın sadece kullanıcıların hangi yemekler ve restoranlarla ilgilendiğini değil, hangi ödeme seçeneklerini kullandığını da öğrenmesini sağlayacak. Bu bilgiler, ileride Google’ın kuracağı çeşitli dikey servisler ve e-ticaret girişimleri için oldukça önemli.

Uygulama şu an için sadece Amerika’da geçerli.