huseyin_erel_correct

Hüseyin Erel – Perakendede İnovasyon

huseyin_erel_correct

Samsung Consumer Electronics Satış ve Pazarlama Direktörü Hüseyin Erel, tüketicilerin marka tercihlerini değiştirecek inovasyonlar hakkında görüşlerini Retailler.net ile paylaştı.

Günümüzde tüketiciler bir karar verme yolculuğuna çıkıyorlar. Bu yolculuk üç aşamada neticeleniyor ve sonraki kararları da etkileyebiliyor. İlk aşama, “ürünü satın almadan inceleme ve araştırma” kısmı. Burada sıklıkla internet ve teknolojinin diğer nimetlerinden faydalanılırken aynı zamanda geleneksel olarak bir bilene danışma da önemli rol oynuyor. Perakendeciler bu aşamaya çok yakın olmak zorundalar. Mağaza ile duygusal linki sağlamaz iseler iş biraz da şansa kalıyor.

İkinci aşamada ise mağaza içindeki kıyasıya rekabet içine giren tüketici “satın alma karar aşamasını” gerçekleştiriyor. Nasıl ürün sergilediğinizden tutun da ürün deneyimlemenin tüketicide yarattığı memnuniyete kadar onlarca faktör son kararı oluşturuyor. Bazen akılda tutup almaya geldiğiniz marka geri plana düşüyor ve yepyeni bir karar ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu davranışsal ve insana dayalı bilgileri anlık takip etmek ve teknolojik altyapıyı kurmak da en önemli satış artırıcı haline geliyor.

Üçüncü ve son aşama ise ürünü kullanım alanına getirmek yahut getirtmek sonrasında onun kurulumunun gerçekleşmesinin uzmanlarca sağlanması ve elbette ürünün performansının ortaya çıkmasıdır. Unutulmamalıdır ki her zaman iade riski de oluşabilir. Yani bu aşamaya “ürün kullanımı ile memnuniyet” diyebiliriz. Servis verenlerin üstün hizmeti ve iyi ürün birleşince; tüketici tam bir marka elçisi haline gelebilir.

Bu üç aşamada da tüketiciyi işin tamamen içine alan ve onun sürekli geribildirim ile beslediği bir teknolojik modelleme şarttır. Bu anlamda internette ürünü ararken sağlanan bir uygulama,link veya irtibat şekli; web oyunları gibi çeşitli kazançlar alabileceği ve sonrasında da mağazada bu kazançları kullanıp birtakım avantajlar elde edebileceği bir bütünsel uygulama haline gelecektir. Ürünü kullanırken bile performans geribildirimi verdirerek mağazaya tekrar çekmek başka ürünlere yönlendirmek mümkün olacaktır.

Geleceğin teknolojisinde her üç aşamayı da tüketici ile beraber geçiren kazanacaktır.Bir halkanın kopması bile sürdürülebilir başarıyı engelleyecektir. Düşünce olarak bu yakınlık kurulur ise tüketici de marka tercihini yönlendirecektir.

Bu tercihleri etkileyecek bazı konuları vurgulamak istiyorum.

Akıllı uygulamalar: Yukarıda bahsettiğim aşamaları kapsayan uygulamalar bize yön verecek. İster istemek kendimizi açığa verip isteklerimizin teker teker karşılandığını göreceğiz. Bizi memnun eden bu uygulamaları kullanacak, ticarileşen ve bizi anlamayanları ise hemen geldiği yere yollayacağız.

Deneyimlemek: Özellikle teknoloji pazarında mevcut trendleri ürüne yaklaşmak, onu hissedip emin olmak yani deneyimlemek belirliyor. Özetle; teknoloji markalarının artık “ürün tasarımı” kadar “mağaza içi deneyim tasarımı”na da incelikle yaklaşması gerekiyor. Bunları yaparken insani dokunuşu kaybetmemek çok önemli.

Mobil ödeme: Tüketici daima pratik çözümlere meyillidir; ödemenin nakitten kredi kartına dönüşme sebepleri neyse, dijital cüzdana kayışın sebebi de bu olacak. Uykuda bekleyen Google Wallet türü NFC (near field communications) atyapısı kullanan çözümlerin 2014’te beklenen çıkışı yapacağını tahmin ediyorum. Amerikan perakende pazarındaki büyük oyuncuların bu sene mobil ödeme ürünlerini pazarlamak için büyük harcamalar yapacağının sinyallerini şimdiden alıyoruz.

Tablet, dokunmatik ekranlar ve aynalar: Anında stok takibi ve katalog ön izleme, tabletle donatılmış satış danışmanları ile mümkün. Aynı imkanlar, tüketicilerin kullanacağı dokunmatik ekranlar ile de mümkün. Bu ekranlar, aynı zamanda sipariş amaçlı da kolayca kullanılabilir.

Dijital vitrinler: Vitrin önü trafiğinin dikkatini bir an için bile olsa çekmek, perakendeci için hayati öneme sahip. Sadece yeni bir koleksiyonun gösterimini yapıyor olsun, harekete duyarlı uygulamalar barındırıyor olsun, dijital vitrinler bu süreyi artırmakla kalmıyor, marka ile etkileşime girilmesini sağlıyor.

Özetle yalın olup, alışverişçinin aklını karıştırmaz iseniz kazanırsınız. Teknolojiyi kesinlikle karar verme yolculuğunu basitleştirmek için kullanmalısınız. Uzun evliliklerin sırrı karşılıklı anlayış ve birbirlerine saygı ise tüketici de aynı anlayışı ve saygıyı beklemekte haklı. Aksi durumda soluğu başka markada alacaktır.

Bol satışlar.

Hüseyin Erel
Sales & Marketing Director, Samsung Consumer Electronics