43c4d2f9971b115c3e8ff8f7ea3f771a

Mağaza içi analizlerle rekabet gücünüzü zirveye çıkarın

43c4d2f9971b115c3e8ff8f7ea3f771a

Retport Co-Founder’ı Çağlar Çokçetin, fiziki mağazaların online mağazalar ile rekabet etmek için sahip olduğu önemli kozlardan biri olan mağaza içi analiz metodlarını Retailler.net ile paylaştı.

Online alışveriş popüler olmaya başladığı günden bu yana fiziki mağazaların gücünü yitireceği ve müşterilerin online mağazalara kayacağı konuşuluyor. Geçen bunca zaman, fiziki mağazaların hala perakendenin vazgeçilmezi olduğunu ve hiçbir yere de gitmeye niyetlerinin olmadığını gösterse de online rekabetin perakendecilerin gücünden çaldığı bir gerçek.

Ancak gelecek çok karamsar değil. Fiziki mağaza sahiplerinin hala e-ticaret mağazaları ile rekabet edecek, ibreyi kendilerine çevirecek bir kozu var; mağaza içi analiz.

E-ticaretin günümüzün normu olmasının altında kolaylık ve fiyat avantajından fazlası yatıyor. Yazılım odaklı analiz yeteneği, kuvvetli bir CRM anlayışı ile birleştiğinde; online mağazalar alışveriş yolculuğunuzu kişiselleştirebiliyor, size özel fırsatlar ve ilgi alanlarınıza yönelik öneriler sunabiliyor. Kısacası e-ticaret mağazaları neden ve nasıl alışveriş yaptığımızı gayet iyi biliyor ve bu sayede sizi daha çok alışveriş yapmaya yönlendiriyor.

Şimdiye dek sadece online mağazaların arsenalinde yer alan bu analiz yeteneği, bugün fiziki mağazaların da hizmetine girebilir durumda. Bu, fiziki mağazaların da müşteri kitlesi hakkında içgörü sahibi olabileceği, müşteri davranışlarına göre alışveriş yolculuklarını optimize edebileceği anlamına geliyor. Müşterilerinizin mağaza içinde yoğunlaştığı sıcak noktaları bilmenin, pazarlama çalışmalarınızın geri dönüşünü ölçmenin, envanterinize kattığınız yeni ürünlerin performansını bilmenin gücünüze güç katacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Lokasyon temelli analiz yetenekleri, müşterilerinizi e-ticaret’in soğuk koridorlarından mağazanızın sıcak atmosferine geri çekmek için ihtiyacınız olan yenilik olabilir.

Müşteri alışkanlıklarınızı daha iyi anlamanıza, ziyaretçi ve satış miktarlarınızı artırmanıza, personel performansınızı ölçmenize, müşterilerinizin ne aldığı kadar nasıl aldığını da anlamanıza yardımcı olacak bu teknolojilere göz atmaya ne dersiniz?

Heat Map Analytics (Isı Haritası Analizi):

Kaç adet müşterinin hangi ürünlerle ilgilendiği, hangi ürünlerle ilgilenmediği, hangi ürünleri ellerine alarak incelediği, mağaza içinde dolaşmak için hangi yolları tercih ettiği, artık gelişen kamera teknolojileri sayesinde görüntülenip veri haline getirilebiliyor. Isı haritaları, bahsettiğimiz verilerin gerçek zamanlı analizi ile oluşturuluyor. Bu da perakendecilere ürünlerini ve mağaza içi tasarımlarını bu deneyimlere uygun hale getirme şansı veriyor.

Screen Shot 2014-11-12 at 16.59.51

Kırmızı bölgeler en fazla müşteri trafiği olan arterleri gösteriyor. Trafik azaldıkça bölgelerin renkleri turuncu, yeşil ve maviye dönüşüyor. Mavi bölge, iki stand arasında kaldığı veya standlardaki ürünler çekici olmadığı için ilgi görmemiş olabilir. Bu veriler, perakendeciye ilgili bölge ile ilgili bir problem olduğunu ve mimarilerini buna göre optimize etmeleri gerektiğini gösteriyor.

Screen Shot 2014-11-12 at 17.00.07

Kırmızı bölgeler, müşterilerin en fazla ilgilendiği ürünleri gösteriyor. Daha fazla dokunulan ürünler, daha fazla ilgi gören ürünler demek. Bu veri de perakendeciye mağaza içi mimarisini optimize etme konusunda ipuçları veriyor. Ayrıca çok dokunulan ancak satış performansı göstermeyen ürünler varsa, fiyatlandırma politikalarında yapılan yanlışlar olduğu anlamına geliyor.

Beacon’lar:

Beacon teknolojisine çeşitli makalelerimizden aşina olduğunuza eminiz. Mağazanızdaki ziyaretçilerinize o an ilgilendikleri veya önünde bulundukları ürünler ile ilgili lokasyon hedefli mesajlar göndererek müşteri adaylarınızın müşteriye dönüşüp dönüşmediğini ölçmeniz mümkün. Örneğin mesajınızın ulaştığı yüz kişiden sadece bir tanesi ürününüz ile ilgilendiyse; ürününüz, fiyat politikanız veya mağaza mimariniz ile ilgili bir problem olduğu sonucunu çıkarabilir ve gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

Müşteri davranışları altındaki içgörüleri daha iyi anlamanıza yardımcı olacak teknolojilerden bahsettiğimize göre biraz da bu çalışmaların size neler katacağını konuşalım.

Müşteri trafiğinizi fırsata çevirmek:

Müşteri trafiğinizin nelerden etkilendiğini bilmek, bu organik akışı nasıl manipüle edeceğinizi bilmek anlamına da geliyor. Mağaza trafiğinizi bilmek ve KPI’larınızı (yani performans indikatörlerinizi) belirlemek; hava durumu, trafik ya da ülke gündemi gibi değişkenlerin işinizi nasıl etkilediğini daha iyi anlamanıza yol açabilir.

Mağaza içi analizler; mağazanızın sahip olduğu potansiyeli daha iyi değerlendirmeniz için en yakın müttefikiniz olabileceği gibi mağazanızın önünden geçip giden trafiği nasıl içeri yönlendireceğiniz konusunda da içgörüler sağlayabilir, pazarlama kampanyalarınızı nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda ipuçları verebilir.

Envanter değişikliğinin etkilerini ölçmek:

Koleksiyonunuza yeni ürünler eklemek, mağazanıza trafik yönlendirmek için gayet akıllıca bir strateji. Mağaza içi analizler, size hangi yeni ürünün daha fazla ziyaretçi getirdiği ve ziyaretçilerinizin hangi yeni ürünlerle daha fazla ilgilendiği konusunda fikir verebilir.

Ancak daha fazla ziyaretçi her zaman daha fazla satış anlamına gelmeyebiliyor. Böyle durumlarda ziyaretçilerin müşteriye dönüşme oranlarının incelenmesi ve hangi ürünlerin performans göstermediğinin anlaşılması, yine mağaza içi analizler ile mümkün.

Pazarlama etkinliğinizi ölçmek:

Kampanyanız boyunca mağaza trafiğinde artış gerçekleşti mi? Ziyaretçileriniz mağazanızda daha fazla vakit geçirmeye başladı mı? Ziyaretçilerin müşteriye dönüşme oranı arttı mı? Pazarlamaya daha fazla bütçe ayırırsanız müşteri maliyetiniz ne şekilde değişecek? Hangi kampanya diğerinden daha iyi performans gösterdi? Hangi kampanyayı diğer lokasyonlarınızda da uygulamalısınız? Hangi kampanyanızı durdurma vakti geldi? Bu soruların tümünün cevabı, mağaza içi analizlerin size sağlayacağı verilerde saklı.

Mağaza içi analitik metodları, size ve ekibinize mağazanızı canlı tutmak ve online mağazalarla kıran kırana rekabet etmek için gerekli içgörüleri sağlayacak. İşinizi canlandırmak için gerekli bir sonraki adımı atmanın zamanı sizce de gelmedi mi?

Retport olarak, yukarıda bahsettiğimiz konularla ilgili Türkiye’nin en büyük markalarına projeler üretiyoruz. Bu konuda detaylı bilgi almak ve geliştirdiğimiz teknolojileri denemek isterseniz caglar@retport.com adresinden çekinmeden bana ulaşabilirsiniz.

Çağlar Çokçetin
Co-Founder, Retport