mars

Mars Türkiye’den bakterili ürün açıklaması

mars

Çikolata devi Mars, İngiltere ve İrlanda’da yaşanan bakteri paniğinden sonra Türkiye’den de ürünlerinin geri çağrıldığı söylentilerine ilişkin açıklamada bulundu.

Geçen hafta Mars Galaxy’nin Teaser bars, Counters ve Minstrels ürünlerinde ölümcül salmonella bakterisi riski bulunması nedeniyle, iki ülkede toplatılan ürünlerle ilgili sosyal medyada tepki mesajları yağmıştı. Mars, bu ürünleri elinde bulunduran herkesi yememesi konusunda uyardı. İngiliz yetkililer, virüsün ölümle sonuçlanacak zararlar vermesi halinde, Mars’a çok ağır bedeller ödeteceklerini söylemişti.

Ülkemizde de epeyce sevilen Mars’ın adının bakteri krizine karışması Türkiye’de de tedirginliğe neden oldu. Öyle ki özellikle sosyal medyada Mars’ın Türkiye’den de ürünlerini geri çekeceğine dair iddialar ortaya atıldı.

Bu durumun üzerine Mars Türkiye, medyaya yansıyan “İrlanda ve İngiltere’de bazı çikolataların Salmonella bakteri nedeniyle geri çağrıldığı” haberine ilişkin basın açıklaması yaptı. İşte o açıklama:

“Bahsekonu geri çağırma sadece Slough, İngiltere’deki fabrikamızda üretilen ve İngiltere ve İrlanda’da duyurusu yapılmış belirli ürünleri kapsamaktadır. Bu ürünlerden hiçbirisinin Türkiye’de dağıtımı veya satışı yoktur. Geri çağırma, İngiltere ve İrlanda’daki kısıtlı sayıda ürün ile sınırlıdır. Üretim standartlarına uygun olarak ürünlerimizi ve içeriklerimizi düzenli olarak test ediyoruz ve Türkiye’deki tüm ürünlerimizin yüksek kalite ve gıda güvenliği standartlarımıza uygun olduğunu özellikle belirtmek isteriz.”