IMG_0545

Şükrü Altuntaş Yazdı: Sizler için EuroShop 2017’deyim

IMG_0545

RFID: Mağaza güvenliğinden tutun mağaza içi alışverişçi datası çıkarmaya kadar artık hayatımızda…

Kamera destekli kişi sayaçları ve heat mapping uygulamaları: Avrupa ülkelerinin liderliğinde çok sıcak bir pazar fakat Çin’in pazara girmesi nedeniyle hem yazılım hem de donanım acısından bizi daha da rekabetçi günler bekliyor.

Üç senede bir düzenlenen Düsseldorf, Almanya’da gerçekleşen sektörün en büyük fuarında yeniden bulunmak heyecan verici. Yıl boyunca firmam adına birçok fuara katılmaya gayret ediyorum. Ama EuroShop benim için çok farklı. Perakende dünyasının bugünkü ihtiyaçları ve gelecekte olmak istediği yeri belirleyen fuar burası. EuroShop inovasyonu öne çıkaran, çok güzel forumlar ve tartışmalar ile fark yaratan ve eve dönüş yolunda aklınızda birçok yeni fikirle dolu olduğunuz bir yer. Retport’un temelleri de aslında 2011 deki EuroShop’a dayanır. Bu fuarın benim için yeri farklıdır.

Fuar her sene olduğu gibi bu sene de temel olarak şu şeklide ayrılmış durumda:

  • Raf ekipmanları ve ‘Shop fitting’ – Display standları, görsel elementler ve soğutucu ekipmanlar vb.
  • Perakende dizayn, alışverişçi deneyimi ve uygulamalar
  • Teknoloji: Alışverişçi davranışı data analizi, ödeme sistemleri, yeni jenerasyon uygulamalar

Bunların dışındaki tüm hollerde bu üç ana gruba hizmet eden yüzlerce firma da bulunmakta.

Birinci günün sonunda fuarın hemen hepsini gezme fırsatım oldu. Teknoloji ve inovasyonun bulunduğu altıncı holü ise yarın tekrar gezeceğim. Çünkü beni en fazla heyecanlandıran yer de her zaman altıncı hol olmuştur.

Dünya devi firmaların devasa standlar ile katıldığı bu seneki fuarda, Türk firmalarının yoğun katılımı gurur verici. Hem ‘shop-fitting’ ve mağaza içi çözümler hem de soğutucu sistemleri ile öne çıkan firmalar ise şöyle: Tab25 (Legoraf), ÜÇGE, Uğur, BBS Display gibi hem iç piyasamızda hem de yurtdışı pazarında mücadele eden isimler.

Bu senenin temel fuar ögelerinin başında akıllı satış (POS) sistemleri, insansız kasa, akıllı ödeme sistemleri öne çıkmış vaziyette. Teknolojinin geldiği nokta aslına bakarsanız yer yer korkutucu bile. Milyar USD + cirolu ITAB firmasının akıllı kasa demo gösterisi sırasında sistemin, son adımda çalışmaması ise biraz moral bozucu oldu. Derhal müdahale edilse bile aslında teknolojinin insana ne kadar bağlı olduğunu bir kere daha deneyimlemiş olduk. Evet, akıllı sepetler, barkod okuyuculu alışveriş arabaları geliyor ve sektör buna hazırlanıyor. Ama emin olunuz ki önümüzdeki 5-10 sene içinde hala bu sisteme sert geçiş pek mümkün gözükmüyor gibi. Amazon’un insansız mağazası gözünüzün önünde canlandı değil mi?

Sanayi tipi üretim ve ihracatta ürün bazında çok rekabetçi ve iyi işler yapan bir ülke olsak da, tasarım ve vizyon konusunda ilerleyecek çok yolumuz var. Bu seneki fuarda İtalya yine tasarımı yöneten ve liderlik eden ülke imajını koruyor. Perakendeciliğin, finansı ilgilendiren her bacağında da İngiliz firmalar açık ara önde. Bu sene ilk defa İngiliz perakende tasarım firmalarının da fuara katılımcı olarak gelmeleri de cabası.

En büyük ümidim, Türk firmalarının tasarım ve uygulamadaki takip eden konumundan bir sonraki adıma geçerek liderlik etmesi. Biz RetPort olarak emin adımlarla ilerliyoruz. Türk firmalarının da yurtdışında bu alanda başarılı olacağını dış örnekleri gördükçe daha da inanıyoruz. İşte benim Euroshop’taki genel izlenimim böyleydi…

Şükrü Altuntaş
Co-founder, RetPort

_MG_8348

_MG_8304

_MG_8299

_MG_8324

_MG_8677

Duesseldorf, DEU. 17.02.2014. EuroShop 2014, The World´s Leading Retail Trade Fair, vom 16. bis 20. Februar Maerz 2014 in Duesseldorf. Die EuroShop ist sowohl die weltweit groesste Investitionsguetermesse fuer den Handel und seine Partner, als auch eine unerlaessliche Plattform fuer Zukunftstrends,  Visionen und Retail-Impressionen zum Anfassen. Mit 115.472 m² Netto-Ausstellungsflaeche und 2.226 Ausstellern aus 57 Laendern ist sie so gross wie nie zuvor. Die diesjaehrige EuroShop in ihrer 45 jaehrigen Geschichte: ueber 2.000 Aussteller aus 53 Laendern praesentieren neueste Produkte, innovative Loesungen und kreatives Design speziell fuer den Handel auf ueber 107.000 Netto-Quadratmetern Ausstellungsflaeche.  EuroShop 2014, The World´s Leading Retail Trade Fair, 16 to 20 February 2014 in Duesseldorf. It is both the world’s most important capital goods trade fair for the retail trade and its partners and also an indispensable platform for tangible future trends, visions and impressions. With 115.472 m² net exhibitions space and 2.226 exhibitors from 57 countries, EuroShop 2014 will be bigger than ever before. Foto: Constanze Tillmann, Exploitation right Messe Duesseldorf, M e s s e p l a t z, D-40474 D u e s s e l d o r f, www.messe-duesseldorf.de; eine h o n o r a r f r e i e  Nutzung des Bildes ist nur fuer journalistische Berichterstattung, bei vollstaendiger Namensnennung des Urhebers gem. Par. 13 UrhG (Foto: Messe Duesseldorf / ctillmann) und Beleg moeglich; Verwendung ausserhalb journalistischer Zwecke nur nach schriftlicher Vereinbarung mit dem Urheber; soweit nicht ausdruecklich vermerkt werden keine Persoenlichkeits-, Eigentums-, Kunst- oder Markenrechte eingeraeumt. Die Einholung dieser Rechte obliegt dem Nutzer; Jede Weitergabe des Bildes an Dritte ohne  Genehmigung ist untersagt | Any usage and publication only for editorial use, commercial use and advertising only after agreement; unless otherwise stated: no Model release, property release or other t