avm

Taksitle AVM’den yer satın almak artık mümkün

avm

TOKİ, konut, iş yeri ve alışveriş merkezlerinden oluşan yeni bir açık artırmaya çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde borcunu peşin ödeyene yüzde 20 indirim kampanyasına başlayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), yatırımcılara Ağustos ayında fırsatlar sunmaya devam ediyor. TOKİ’nin organizasyonlarını yapan Turyap’ın düzenlediği açık artırmalara düşük peşinat ve uzun vadeli ödeme koşullarıyla ev ya da iş yeri almak isteyenler katılıyor.

TOKİ’nin 15 Ağustos’ta düzenleyeceği iş yeri ve konut müzayedesinde konutların fiyatı 79 bin lira, iş yerlerinin fiyatı 35 bin liradan başlayacak. Adıyaman, Aksaray, Bolu, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Hatay, İstanbul, İzmir, Karaman, Kocaeli, Rize, Sakarya, Sivas, Yozgat ve Zonguldak’ta yer alan 142 iş yeri yüzde 25 peşin, 120 ay vade seçeneğiyle satılacak. Adana, Afyon, Çorum, Gaziantep, Kayseri, Kırıkkale, Malatya, Sivas ve Trabzon’da alıcıya sunulan konutlar da yüzde 12’den başlayan peşinat ve 180 aya varan vadelerle açık artırmada olacak.

Açık artırma portföyünde Rize ve Karaman’da bulunan iki alışveriş merkezi de yer alıyor. Alışveriş merkezleri yüzde 25 peşin ve 120 ay taksitle satılıyor. Rize Merkez Hamamderesi’nde 759 konutun bulunduğu kentsel dönüşüm alanında, 23 bölümden oluşan ve 4 bin 800 metrekare kapalı alanı bulunan AVM, 14 milyon 815 bin lira muhammen bedelle; Karaman Doğukışla Vadisi 1. Etap’ta

416 konutun bulunduğu kentsel dönüşüm alanında bulunan
33 bağımsız bölümlü ve 4 bin 688 metrekare kapalı alana sahip AVM de toplam 8 milyon 366 bin TL muhammen bedelle satışa sunuluyor. Rize’de bulunan AVM’ye toplu teklif alınacak. Karaman’da bulunan AVM için 33 bağımsız bölüme ayrı ayrı veya toplu teklif verilebilecek.

Katılım için kayıt şart
TOKİ’nin açık artırma organizasyonlarını emlak pazarlama şirketi Turyap düzenliyor. Türkiye’de hemen her ilde ofisi bulunan emlak firması, satıştaki yerleri görmek isteyen alıcılara ücretsiz olarak yer gösterme hizmeti veriyor. Müzayedelere katılmak için organizasyonun bulunduğu ilde olmak gerekmiyor. İnternet üzerinden bir gün öncesine kadar kayıt oluşturup katılım sağlanabiliyor. İnternet katılımcısı salonları eş zamanlı izleyerek teklif verebiliyor.

55 arsa 228 milyon liraya satıldı
Bayram öncesi konut, iş yeri ve imarlı arsa satışlarına hız veren TOKİ, uyguladığı açık artırma yöntemiyle hem kendi kazandı, hem de vatandaşa kazandırdı.

Vatandaş, düşük faiz ve uzun vadeler ile gayrimenkul sahibi olurken; yatırımcıları yarıştıran arsa müzayedelerinde değerleme raporlarındaki fiyatın üzerinde kısa sürede yapılan satışlar devlete kazandırdı. Ağustos ayında düzenlenen TOKİ arsa müzayedesinde 55 arsa 228 milyon 252 bin TL’ye satıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerin de aralarında bulunduğu KDV’den muaf arsalara ilgi büyüktü.

 

Kaynak: Vatan